Jutalomfalatok

A jutalomfalatok a kedvencünkkel való kapcsolatunk erősítését, az ő jutalmazását, motiválását szolgálják. Számtalan variációban léteznek, a változatosság kedvéért érdemes többfélét kipróbálni, és a bevált falatkákat néha váltogatni, hogy mindig újdonságként hassanak kutyánk számára, így még nagyobb örömet okozhatunk vele.

Kutyánk tanítása, kiképzése során az egyik lehetőségünk a jutalmazásra a finom falatkák biztosítása. Ebben az esetben praktikus a minél kisebb méretű, intenzív illatú, egy falatnyi snack, ami gyorsan elfogy, nem zökkenti ki őt a feladat végrehajtásából, koncentrációból. Bizonyos helyzetekben erre a célra akár az eledelének egy részét is felhasználhatjuk.

Más alkalmakkor, különösen ha azt szeretnénk, hogy hosszabb-rövidebb ideig aktívan elfoglalja magát, ugyanezeket a falatkákat tehetjük snacklabdába vagy elrejthetjük szimatszőnyegben. Ezzel az aktivitással az agyát is megmozgatjuk, hiszen az ő központi idegrendszerükben mintegy négyszerese annak a területnek a mérete, ami a szagingereket feldolgozza, mint a miénkben. Ugyanígy használhatjuk ezeket a falatokat logikai játékba rejtve, amivel közösen játszunk.

Biztosíthatunk olyan rágcsálnivalót is kutyánk számára, melynek valamilyen funkciója is van amellett, hogy finom. Ilyenek például a fogtisztító jutalomfalatok. A fogtisztítók esetében fontos, hogy kedvencünk szájának méretéhez igazodó legyen, hiszen a túl kis méretet egyben lenyelheti, ami akár fulladáshoz is vezethet, míg a túl nagy méretűt nem biztos, hogy megfelelő módon tudja rágni. Emellett figyelnünk kell a textúrájára is, mert ha túl puha, hamar elfogy és nem fejt ki mechanikai tisztító hatást. Ha túl kemény, esetleg törékeny, felsérheti az ínyt, és gyulladást okozhat, emellett ha a kutya nem tudja elrágni, és egyben lenyeli vagy nagyobb darab törik le belőle, itt is fennállhat a fulladás vagy az emésztőszervi problémák lehetősége. Megfelelő hatást érhetünk el a porózus szerkezetű, se nem puha, se nem kemény rágókákkal, melyek a mechanikai tisztítás mellett biztonságosak is.

A jutalomfalatok választásánál fontos szempont, hogy a szokásos eledelhez hasonlóan jó minőségű alapanyagokból, ahhoz hasonló összetételben készüljenek. Ha az általunk etetett eledel márkájából léteznek jutalomfalatok is, praktikus, ha azok közül választunk, így az alapanyagok minőségében nem lesz eltérés, ezáltal az érzékenyebb emésztésű kedvenceknek sem fog problémát okozni a „kicsapongás”.

Az ideális kondíció megőrzése miatt fontos a megfelelő mennyiség. Általánosságban elmondható, hogy a kutya kondíciójától függően a napi eledel adagjának (energiaszükségletének) 10-25%-át biztosíthatjuk probléma nélkül ezekkel a kiegészítő eledelekkel. Ez azt jelenti, hogy átlagosan a napi eledel 10-15%-át javasolt helyettesítenünk jutalomfalatkákkal, vagy ennyi mennyiséget adnunk jutalomként, ez a mennyiség tréning vagy verseny napokon lehet maximum 25%.