Az élő szervezetek, akár a kutyáké vagy az emberé, számos élő organizmusnak adnak otthont kívül és belül. Az akár 100 trilliós mennyiségben jelenlévő mikrobióták nagy része az emésztőrendszerünkben él, a több, mint 10000 fajt felölelő életközösség alkotói baktériumok, vírusok, gombák, protozoák és archeák. Mikrobiomnak ezen élő szervezetek összességét, illetve ezek anyagcseretermékeit és genetikai állományát nevezzük.
A mikrobiom számos, többségében a szervezet védelméhez és az anyagcsere befolyásolásához köthető folymatban vesz részt. Ezek közül a folyamatok közül kulcsfontosságú az élő szervezetbe került kórokozók elleni hatékony védelem. A mikrobiom alkotók a bélfal védelmét látják el azáltal, hogy olyan anyagokat termelnek, melyek következtében a kórokozók életfeltételei romlanak, illetve a bélfalhoz kapcsolódva meg tudják gátolni a káros organizmusok behatolását és ezáltal megelőzik a megbetegedést vagy segítik a gyógyulást. Ennek a kapcsolódásnak a további eredménye, hogy a bélhámsejtekben tárolódó immunsejtek aktiválódnak, így a szervezet hatékonyabban tud reagálni a fertőzésekre, valamint segíti a későbbi immunmemória kialakulását. Ez a mechanizmus ugyanígy működik pl. a vakcinázás során. Ebben az esetben a megfelelően működő mikrobiom baktériumai által termelt anyagcseretermékek táplálják a bélhám sejtjeit, segítik a megújulásukat és az immunválaszban játszott funkciójukat (immunsejt tárolás), ezáltal javul a beadott vakcinára adott válasz és a védekezőképesség.
Hogyan befolyásolhatjuk a mikrobiom összetételét és működését?
Az élet kezdetén az első betelepülő organizmusok a születés során kerülnek az újszülött szervezetébe, majd a későbbiekben a környezet, a táplálás és az egyéb kedvező vagy kedvezőtlen hatások befolyásolják a mikrobiom összetételét. Kölyök korban kulcsfontosságú ebből a szempontból a választás időszaka, hiszen a mikrobiomot alkotó hasznos baktériumok számára tápanyagot kell biztosítani a megfelelő mennyiségű és minőségű szénhidrát, vagyis rost bevitelével.
Az ideális eledel biztosításán kívül, különösen abban az esetben, ha idő előtt kezdett vakcinázás illetve valamilyen endoparazitózis is nehezíti a dolgunkat, illetve amennyiben meg akarjuk könnyíteni az átállást az új táplálékra, igénybe vehetünk hatékony probiotikum vagy szinbiotikum készítményt is a mikrobiom egyensúlyának biztosítására. Az élet további szakaszaiban a kiegyensúlyozott, állandó összetételű eledel és a szükség esetén alkalmazott kiegészítő eledel (probiotikum, szinbiotikum) segíti az ideális mikrobiom összetétel megtartását.
Mikor számíthatunk a mikrobiom egyensúlyának felborulására?
Különös figyelmet kell szentelnünk a mikrobiom támogatására az alábbi esetekben:
• Környezet és élettér változás pl.panzió, költözés, új családtag érkezése • Fokozott igénybevétel, egészségügyi problémák pl. munkaverseny, kiállítás, vemhesség, különbözö megbetegedések (nem csak emésztőszervi) • Szisztémás antbiotikum használat (különös figyelemmel a szakma szabályai szerinti indokolt alkalmazásra!) • Tartós alacsony vagy egyszeri nagyobb stresszhatások pl.nem ideális tartási körülmények, gyakori környezetváltozás, fokozott fertőzésveszély, állatorvosi látogatás, kutyanapközi, kutyakiállítás, kutyaiskola látogatás • Étrendváltás, étrendi kilengések pl. hirtelen eledelváltás, emberi ételek nagy mennyiségben, romlott anyagok szándékos vagy véletlen felevése • Életkor, genetika pl.idősödéssel változó emésuztőképesség és mikrobiom összetétel, gentikailag kódolt állapotok, megbetegedések
Támogassuk a mikrobiomot, de hogyan?
A mikrobiom támogatásának legegyszerűbb és minden esetben alkalmazandó módja a kiegyensúlyozott, megfelelő összetételű, diétás rostokat is tartalmazó, állandó összetételű étrend alkalmazása. Abban az esetben, ha kedvencünket mégis ki kell tennünk valamilyen kellemetlen hatásnak, vagy megbetegszik, ennél intenzívebb támogatásra van szüksége, ilyenkor ajánlott bevetnünk a probiotikum készítményeket. A probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok, melyek a megfelelő mennyiségben adagolva kedvencünk számára egészségügyi előnyt biztosítanak. Ez az egészségügyi előny legtöbbször az emésztőszervi problémák rendeződésében nyilvánul meg, de a mikrobiom egyensúlyának visszaállítása, fenntartása ezen túl más előnyökkel is bír, mint pl. a jól működő immunrendszer. Ha a zavaró tényezőket nem tudjuk kiküszöbölni, vagy kutyánk valamilyen emésztőszervi érzékenységgel, megbetegedéssel él, esetleg speciális étrendet kell követnie, és így nem garantált a mikrobiom számára ideális mennyiségű rost bevitele, bevethetünk úgynevezett szinbiotikumokat is. Ezek a már említett probiotikumokon kívül prebiotikumot, vagyis a mikrobiom és a probiotikummal bevitt baktériumok számára hasznosítható diétás rostot is tartalmaznak, ezáltal erősítve egymás hatását.
Az ideális kondíció helyreállítása illetve megtartása még ugyanannál az adott egyednél, látszólag változatlan körülmények és táplálás mellett is adhat állandó feladatot, hiszen számos környezeti hatás éri kutyáinkat is, melyek mind hatással lehetnek a tápanyagok felhasználására.