Minden eddiginél nagyobb kullancs –és szúnyog invázió várható!

Kullancsok

2014. április 16-án sajtótájékoztatót tartott a Magyar Kullancsszövetség Közhasznú Egyesülete.

 

A sajtótájékoztatón részt vett dr. Ócsai Lajos az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályának vezetője, aki a 2014-es kullancs és szúnyog helyzetkörképről beszélt Magyarországon, valamint dr. Varga Károly gyermekorvos, aki a kullancsok okozta fertőző betegségekről és prevenciós lehetőségeiről tájékoztatta a sajtó munkatársait.

 Sajtótájékoztató

Ezt követően az egyesület elnöke, med. vet. dr. Kapiller Zoltán előadása következett, melyből az alábbi tudnivalókat emelném ki a kutyatartók számára:

 

“A közelmúltban állatorvosokból álló munkacsoport az országunkat feltérképezte és egyes területeken 50%-ban fertőzött kullancsokat találtak, melyek közül 95%-ban Lyme-kór fertőzöttséget találtak. Az állatorvosi praxistapasztalat mutatja, hogy az elmúlt évben többszörösére ugrott a betegeken is talált kullancs példányok száma.

Mit tesz az állatorvos a mindennapokban:

- a kifejlett kullancsot Kullancs-Eltávolító Kanállal távolítja el és a kullancs analitikummal

- a Kullancs teszttel megvizsgálja, hogy a csípő vérszívóban volt-e Lyme baktérium. Ha pozítív a teszt - a kutyát megfigyelés alá helyezi.

 Kutyák kullancsok elleni preventív védelme:

A kullancsgyilkos Piriprol hatóanyagú Prac-tick cseppel havonként történő kezelése!

 

Miért járványtani kulcs a kutya?

Sok szállodába és vendéglátó helyre fogadják vendégeiket és társaikat a kutyákat, s ha ezek az ebek nem lettek lekezelve kullancsriasztó készítménnyel, akkor a testükön lévő kullancsok pont a szállás-vendéglátó hely kertjében, parkjában fog leesni és ezzel benépesítik a kellemesnek/biztonságosnak hitt vendéglátóhely zöldövezeti részét! 

Egy vérrel szívott/fertőző kullancs mama 2-3 EZER kullancsgyereknek ad életet...Ebből már  kirajzolódik, hogy a járványtani bukás milyen kicsin múlik! Javaslatunk az, hogy csak olyan kutyákat fogadjanak a vendéglátó helyeken, akik igazoltan le vannak kezelve kullancs elleni készítménnyel!!!

 

Az elmúlt enyhe tél kedvező feltételeket teremtett a vérszívók túléléséhez és nagyarányú elszaporodásukhoz. Mérések támasztják alá, hogy az elmúlt öt év alatt mintegy meg tízszereződött a kullancsok száma a természetben. Ráadásul a felmérések szerint mára a kullancsok több mint 50%-a hordoz különféle kórokozókat. A fertőző kullancsok közel 95%-a a Lyme-borreliosis baktériumait hordozza és fertőzi vele csípett áldozatát. A szúnyogok meghozták Magyarországra a szívférgességet és a bőrférgességet, s mindkét parazitózis embert és kutyát egyaránt veszélyeztet...

 

Mivel meg tízszereződött a vérszívók társadalma, ezért rendkívül fontossá lett a prevenció!

De hogyan is védekezzünk hatékonyan a természetben? Első tanácsom ez évben is az, hogy irány a gyógyszertár és az állatpatika, s az alábbi prevenciós ajánlás szerint szerezzék be a kullancsok– és a szúnyogok elleni készítményeket!

 

A következő prevenciós protokoll úgy a két-, mint a négylábú szeretteik védelme okán indokolt:

 

·        A védekezés alapszintje: a védőoltás: hazánkban leginkább három betegségért tehetők felelőssé a kullancsok:

- a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladásért (kullancsencephalitis) ez szerencsére köszönhetően a emberi védőoltásnak is csak kis számban fordul elő, 

-  a Lyme-kórért. A Lyme-kór esetében jelenleg sajnos nem áll rendelkezésre emberi védőoltás, ezért fontos a korai felismerése és a kezelés haladéktalan megkezdése.

- valamint a Babesiosisért. Kutyáik számára kérjék állatorvosuktól a Lyme-kór és Babesiosis elleni védőoltásokat.

 

 

A védekezés első szintje: a kullancsok elriasztása a személyvédelem: Fontos, hogy minden természetbe indulás előtt használjunk magukra riasztó készítményeket. Jómagam a PICARADIN hatóanyagú BITEFREE® kullancs- és szúnyogriasztó Gélt-, Sprayt- és gyermekeimre a golyós kiszerelésű Roll-on készítményt használom a természetbe indulás előtt. A Magyar Kullancsszövetség azért ajánlja a BITEFREE®készítményeket:

·                       mert csak minimális mértékben szívódik fel a bőrön keresztül - nem toxikus

·                       érzékeny bőrűek is használhatják

·                       felvitel után nem ragad

·                       használható ruházatra is, nem tesz kárt benne

·                       gyermekek számára már 6 hónapos kortól használható

·                       lassan párolog, "illatos" filmet képez a bőrön így hosszan és hatásosan tartja távol az élősködőket.

 

·         A védekezés második szintje: a kullancs szakszerű eltávolítása Ha kullancsot észlelnek a két-, vagy négylábú szerettük bőrében, minél hamarabb távolítsák el! Ehhez használjanak kullancs-eltávolító kanalat. Nagyon fontos, hogy semmiképpen ne érintsék-szorítsák meg a kullancs potrohát, hiszen onnan, a beléből és a nyálmirigyeiből öklendezi ki fertőzött hányadékát/nyálát! Ne nyomjuk össze, vagy gyötörjük különböző eszközökkel pl:csipesszel!! A KULLANCS-ELTÁVOLÍTÓ KANÁL élve, fertőzésmentesen távolítja el a kifejlett kullancsot! A biztonság kedvéért két hónapig tartsák figyelemmel a csípés helyét! Ha bármi gyanúsat, esetleg lázat vagy nyirokmirigy duzzanatot észlelnek, azonnal forduljanak orvoshoz!

 

·         A védekezés harmadik szintje: a kullancs, kullancs tesztel történő vizsgálata E praktikus újdonság a KULLANCS TESZT, amely bárki számára percek alatt megbízhatóan megmutatja, hogy a bőrből eltávolított kullancsban volt-e Lyme-kór baktérium, vagy sem. A pozitív teszttől sem kell megijedni, hanem a csípett áldozatot orvosi/állatorvosi megfigyelés alá kell vonni!

·         A védekezés negyedik szintje: kutyáink védelme.   A természetben kiránduló kutya hozhat haza az erdőről-mezőről kullancsot, ill. őket is csípik a szúnyogok. Úgy a kullancs terjesztette-, mint a szúnyogok terjesztette fertőzések otthoni gócává lehetnek. Ennek okán rendkívül az fontos kutyáinkat havonta preventíve kezelni az innovatív KULLANCSGYILKOS piriprolhatóanyagú, Prac-tic rácseppentő oldattal, hogy a vérszívók elpusztuljanak. A szívféreg fertőzés megelőzésére fontos havonta a milbemycin-oxim hatóanyagú Milbemax tablettát adni kedvenc kutyánknak és macskáknak (e tabletta másik képessége, hogy minden bélférget is kihajt négylábú házikedvencekből!

 

A természetben lévő veszélyektől ne féljenek!

Ismerjék meg azokat, a védekezést pedig meg kell tanulniuk és a mindennapjaikban alkalmazni is kell, saját-, két-  és négylábú szeretteik védelme okán!

A természetben való kirándulás, vagy munkavégzés előtt mindig kezeljék le magukat/egymást BITEFREE® készítményekkel, továbbá legyen mindig hátizsákjukban-, vagy autójuk egészségügyi dobozában KULLANCS-ELTÁVOLÍTÓ KANÁL, s otthon a házi patikájában pedig KULLANCS TESZTS ne feledjék, a járvány elkerülése végett kutyáikra havonta alkalmazzák a PRAC-TIC kullancs elleni rácseppentő oldatot,  valamint adjanak havonta szívféreg fertőzés ellen MILBEMAX  tablettát.”

 

Az előadások után a Novartis Hungária Kft. és a Bioherb Kft. által felajánlott nagy értékű szúnyog, kullancs és bolha elleni prevenciós csomagot Dr. Kelemen Ferenc a Novartis Állategészségügyi Osztály igazgatója, Makkos Róbert, a Bioherb Kft. igazgatója és Dr. Kapiller Zoltán a Magyar Kullancsszövetség elnöke adta át a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége és segítőik, a Vakvezető Kutyakiképző Iskola részére.

Vakvezető kutyák

Végezetül a Vakvezető Kutyakiképző Iskola képzői és kutyái, egy bemutatóban mutatták meg a munkájukat. Az eseményen a résztvevők kutyusait, köztük a sajtótájékoztató díszvendégeinek Tallós Rita és Bach Szilvia ebeit is Prac-Tic cseppel kezelték le, így ők már egy hónapra védelmet kaptak a bolhák és kullancsok ellen.

Kezelés

Petrus Krisztina

Fotók: Daylight PR és Marketing Kft.