A kutya milyen hatással van a gyermekekre:
A gyermekek úgy dolgoznak, a kutya jelenlétében, hogy nem érzik feladathelyzetben magukat, több a sikerélményük, nem szorongnak. Az állat jelenlétének köszönhetően jól motiváltak, és magabiztosabbakká válnak. A terápia folyamán sokkal magasabb a motivációs szintjük a kutya jelenlétében, így kedvvel, örömmel vesznek részt a foglalkozásokon, szívesebben végeznek feladatokat, melyeket a kutyával való játéknak tekintenek. A terápiás kutya sokoldalú hatást fejthet ki a gyermekek fejlesztésében. A kutya, mint személyiségfejlesztő tényező hatással van a gyermek szociális- és érzelmi fejlődésére, elősegíti a társas kapcsolatok kialakítását, azok alakulását. Javítja a gyermekek önértékelését. A kutya motiváló erő a gyermekek számára, aki elősegíti a gyermeknek a feladatra való figyelmének összpontosítását, így a tanulásra jobban motivált gyermek nagyobb előrehaladást érhet el.
A kutyás terápia alkalmazási területei:
A terápia pozitív hatása:
Célzottan fejleszthető a mozgáskoordináció, az egyensúlyérzék, az izomerő, a nagymozgások, szem kéz koordináció, szem láb koordináció, a térbeli és síkbeli tájékozódás, a saját testen való tájékozódás, a testséma, az önmagunkhoz való viszonyítás képessége, mely által jobban tudunk tájékozódni.
A kutyával való közvetlen érintkezés stressz-csökkentő hatása révén, normalizálódik a vérmérséklet, a vérnyomás, a szívfrekvencia, a légzés és a pulzusszám, így oldottabb és a nyugodtabb állapotba kerül a gyermek. A görcsös izmok ellazulnak, a figyelem fejlődik. Olyan élményekkel gazdagodnak, melyeket a hétköznapi helyzetben ne élhetnénk át.
Bemutatkozás:
Itt hadd mutassam be Tóbiásomat. Ő most már 6 éves, és másfél évig készültünk fel a terápiás vizsgánkra. Már kis korábban észrevettem rajta, hogy Ő egy oldó kutya, ami azt jelenti, hogy ha megérzi a szorongást, feszültséget rajtam, akkor próbál engem mindig jó kedvre deríteni. Már a megismerkedésünk is csodákkal teli nap volt, mivel Ő egy kidobott kutyus. Pontosan 2017. október 29 én hajnal fél 5 kor arra lettem figyelmes, hogy a kutyáim nyugtalanok, ezért kimentem a kertbe körülnézni, és akkor Ő ült a kerítésem előtt. Ahogy kinyitottam neki az ajtót, berohant a lakásba és elfoglalta, azt a fekhelyet, amit egyik kutyám sem használt. Ez olyan volt, mintha csak azt közölte volna velem, hogy megérkeztem és innen már nem megyek sehová. Hát így is lett. Ez a mi kis történetünk. Úgy érzem, hogy a sors így akarta, hogy mi együtt lehessünk, hogy másokon együtt segíthessünk. Célunk minél több gyereken segíteni és megkönnyíteni a zökkenőmentes beilleszkedést.
Miben tudunk segíteni:
Szorongó, visszahúzódó, félős gyerekek a foglalkozások során, szépen lassan nyitni kezdenek. A kutya által bevonódnak a napi játékokba. A többiekkel együtt a feladatsort végig csinálja. A játékos feladatok alatt a gyerek kapcsolatot teremt a kutyával és a többi gyerekkel. A kutya megteremti a jó hangulatot, így a gyerekben a szorongás csökkeni fog. Mosolyt csal a gyerek arcára, mivel minden feladatot játékosan, bohókásan old meg. Ezáltal a gyerek a kutya közelében oldódni kezd. Tudományosan bebizonyították, hogy a kutya csökkenti az emberekben a stresszt, ezért is használják már sok helyen a kutyát, mivel Ő általa könnyebben megy a tanulás és könnyebben megy a koncentráció.
Bővebb információért kattints ide: https://zsu-kutyaterapia.hu/kutyas-gyerek-terapia/