Számos kutya és cica szenved kisebb vagy nagyobb mértékű zaj és/vagy viharfóbiában, amelyet főleg a hangos zörejek, dörgések hangja vált ki.
Sok vihar fóbiás állat már jóval a vihar érkezése előtt előre jelzi a bajt.
A kutyáknál többnyire 1-5 éves kor között kezdődik a zajtól-viharoktól való félelem.
A záj és viharfóbia tünetei:
Az alábbiakban megosztunk veletek pár ötletet-javaslatot, hogyan segíthettek kedvenceiteknek átvészelni a zajos órákat, enyhítve félelmeiken:
A legtöbb kutya és cica a lakáson belül szeret bútorok alá, mögé, vagy a csendes fürdőszobába (mosdóba, kádba) elbújni. Ha itt láthatóan megnyugszik, hagyd békén, amíg elvonul a vihar vagy megszűnnek a kellemetlen hanghatások.
Érdemes a cica vagy kutyahordozó kennelt felajánlani kedvencünknek, sokuk ugyanis ebben biztonságban érzi magát, megnyugszik, sőt általában el is alszik. A lakáson belüli ajtókat természetesen hagyd nyitva, ne érezze bezárva magát. Ellenben a lakás bejáratát gondosan zárd be, nehogy kiszökjön félelmében kedvenced. A mozgás, lefárasztás csökkentheti a stresszt, ha már előre tudod, hogy aznap vihar közeleg, vagy éppen augusztus 20. van (mert ugye aznap biztosan lesz vagy vihar vagy tűzijáték!
Érdemes vihar vagy éppen a biztosan bekövetkező tűzijáték (augusztus 20.) előtt a megszokottnál kiadósabb, nagyobb sétára vinni a kutyust, de felhívom a figyelmeteket a póráz kötelező használatára, hiszen az állatok érzékszervei előre jelzik a vihart, vagy éppen egy korán eldurrantott petárda is kiválthatja a menekülési kényszert a kutyusodból.
Amit semmiképp se tegyél:
Soha ne szidd meg, de ne is dicsérd vagy pátyolgasd az állatot ilyenkor, bármilyen stresszesen viselkedik. A szidás értelemszerűen csak fokozza frusztrációját, de a kényeztetéssel sem segítesz neki, mert ebben az esetben a viharfóbiát és a zajártalmat illetve a velük járó félelmét a jutalmazással köti össze.
Te magad se mutass félelmet! Az nem használ az állatnak, ha érzi, a „falka többi tagja”, azaz a gazdája, a családja is ideges, fél a vihartól, a tűzijáték okozta zajhatásoktól és fel-le rohangál a házban, remegve a hanghatásoktól.
A mi félelmünket látva a kedvencünk rettegése is csak egyre fokozódhat, ezért fontos, hogy mi magunk jó példaként szolgálva nyugalmat sugározzunk!
Stresszkezelés szakember segítségével
A zaj vagy viharfóbia rövidebb-hosszabb ideig fennálló stresszt eredményez. Ez bizonyos fokig normális minden kutya és cica életében. Ha azonban tartósan fennáll, vagy túlzott mértékűvé válik, komoly viselkedési problémákhoz, sérülésekhez vezethet. Ez nem csak az állatok részére kellemetlen, de megviseli az egész családot is. Ha arra gyanakszol, hogy kutyád vagy macskád „túl stresszesen reagál ”azaz viharfóbiás vagy zajérzékeny, ne habozz felkeresni az állatorvosodat! Egy alapos kivizsgálás – vér és vizeletvizsgálattal egybekötve – eldöntheti, hogy betegség áll-e a tünetek hátterében, vagy valóban „csak” a zajoktól való félelemről, illetve a viharfóbiáról van szó.
Speciális nyugtató hatású készítményekkel az állatorvos sokat segíthet kedvenced állapotán, kellemetlen mellékhatás nélkül, csak annyi a dolgod, hogy mielőbb felkeresed állatorvosodat, ezzel biztosítva a stresszmentes mindennapokat, legyen szó akár viharról akár tűzijátékról!
Stresszmentes boldog napokat kíván Önöknek és kedvenceiknek a Noé kedvencei magazin szakértői csapata!